Priama demokracia? Hlas ľudu, hlas boží!

Autor: Miroslav Pálka | 12.3.2014 o 22:18 | (upravené 13.3.2014 o 9:11) Karma článku: 12,30 | Prečítané:  577x

Ľud je nevzdelaný, ľud je nekompetentný, ľud je manipulovateľný. Ľud je jednoducho hlúpy. Takto je z médií znevažovaná myšlienka priamej demokracie. Prečo? Aby si ľudia neuvedomili, že to je cesta k zmene spoločnosti.

Napríklad voľba predsedu najvyššieho súdu. Viete si predstaviť jeho výber cez priamu demokraciu? Čo keby príslušné ministerstvo vypísalo konkurz? Stanovilo podmienky profesné a morálne? Prihlásia sa vhodní kandidáti, predstavia sa verejnosti a zverejnia svoje programy a zámery. Nezávislé, objektívne média ( charakterní novinári ) overia, či prihlásení kandidáti uviedli vo svojich životopisoch pravdu. Tak isto aj bežní ľudia prispejú k spresňovaniu objektívnych informácií. A nasleduje hlasovanie. Elektronické, prostredníctvom internetu. Rýchle, jednoduché, operatívne a hlavne lacné. Potom je víťaz uvedený do funkcie. To bol začiatok priamej demokracie. Teraz je novozvolený sudca detailne sledovaný verejnosťou ako napĺňa svoj program a sľuby, ktoré uviedol pri kandidatúre. A verte mi, že všetci ostatní „neúspešní“ kandidáti budú striehnúť na jeho poctivosť a výkon funkcie. Samozrejme sú tu ešte novinári, zdôrazňujem, objektívni. Súčasne môže na internete prebiehať hodnotenie činnosti sudcu. Podotýkam, že nie anonymné. Každý by si mal mať možnosť vyjadriť a obhájiť svoj názor, bez strachu o dôsledky, ale so zodpovednosťou, že jeho názor je podložený faktami. Po určitom čase bude pôsobenie sudcu vo funkcii vyhodnotené a podrobené rozboru. Výsledok môže byť kombináciou hlasu verejnosti a odborníkov. Detaily teraz nie sú podstatné.

Druhá oblasť, ktorá sa pri priamej demokracii podceňuje alebo znevažuje, je rozhodovanie o daniach. Viete, kde idú vaše dane? Že len hmlisto alebo tušíte? Alebo to viete presne? Čo by sa stalo, keby ľudia v priamej demokracii vyjadrili svoj postoj k daniam? Zrušili by ich? Aj vtedy, kedy by vedeli, že sú spravodlivo rozdeľované medzi jednotlivé regióny? Že sú míňané transparentne, účelne, šetrne a bez korupcie? Že o ich výške a potrebe rozhodujú dôveryhodní odborníci, ktorí sú pod neustálou kontrolou a sú pri zlyhaní braní na zodpovednosť? Určite nie, nezrušili. A teraz to porovnajte so skutočnosťou, ktorú nazývame parlamentná demokracia. Tu sú fakty:

  1. Volíme zástupcov politických strán, ktorých na kandidátku dosadili ( niekto, kto má dosť času a financií, aby založil politickú stranu a financoval jej kampaň, samozrejme vložené prostriedky chce späť aj so ziskom)

  2. Poslanci sú počas funkčného obdobia prakticky nedotknuteľní ( skúste odvolať poslanca, ktorý morálne zlyhal )

  3. Zákony navrhujú a schvaľujú poslanci ( ľudia, ktorých záujmy sú v rozpore so záujmami verejnosti, výsledok poznáme )

  4. Štátne funkcie sú prideľované za odmenu alebo za účelom získavania hlasov ....

A tak ďalej a tak ďalej. Určite by ste vedeli pridať ďalšie argumenty, prečo dnešný systém zlyhal a je nefunkčný. Čo s tým? Ja verím, že na Slovensku je väčšina poctivých, inteligentných a pracovitých ľudí. A ešte dodám zodpovedných. Majú spoločné to, že neveria v zmenu a mlčia. Žijú v apatii a v strachu o budúcnosť. Nechávajú sa vydierať a manipulovať. Myslím, že vy, o ktorých píšem teraz na záver, keď pochopíte, že taký život nemá cenu, že už nie je kam cúvnuť. Že dnes už vieme pomenovať chyby systému a poznáme riešenia ( priama demokracia ) a keď uveríte, že náš život a naša budúcnosť je v našich rukách, prestanete mlčať. Spoločne cez priamu demokraciu zmeníme náš život na zmysluplnú a tvorivú činnosť, ktorá bude v súlade s naším svedomím, srdcom a zdravým rozumom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?